Don Kishoti i Disney merr per skenarist Billy Ray

Ne Dhjetor 2012, u tha se Walt Disney Pictures do te zhhvillonte nje adaptim te “Don Kishotit te Mances” bazuar ne romanin e Miguel de Servantes  se vitit 1605. The Hollywood Reporter sjell lajme se ka rinisur i gjithe projekti duke vendosur Billy Ray (The Hunger Games, Captain Phillips) si skenarist te filmit te Don Kishotit dhe Sanco Pances.

Ky film i ri do te kete per producente Ray dhe veteranin e Disney, Gordon Gray (The Rookie, Million Dollar Arm) dhe mendohet se do te kete per baze aventuren e “Pirateve te Karaibeve”.

Kur u nis ky projekt si fillim, studioja po shikonte me interes yllin e “Piratet e Karaibeve” dhe “Liza ne Boten e Cudirave”, Johnn Depp dhe kompanite e aktorit Infinitum  Nihil dhe Christi Dembrowski per producente te skenarit nga Steve Pink dhe Jeff Morris. Depp kishte provuar me pare te drejtonte nje adaptim te kesaj perralle me regji te Terry Gilliam. Produksioni i vitit 2000 kishte ne perberje te tij nje Sanco Panca te ardhur nga e shkuara dhe i gjithe produksioni nuk pati asnje sukses. Nuk dihet ende nese ky projekt do t’i interesonte Depp, sidomos pas deshtimeve ne “The Lone Ranger” dhe “Alice Through the Looking Glass”.

Nderkohe, Gilliam po provon te ribeje “The Man Who Killed Don Quixote” por edhe atij i doli nje pengese. Edhe pse ka per kas aktore si Adam Driver, Michael Palin, Olga Kurylenko dhe Stellan Skarsgård, producent Paulo Branco, me sa duket ai nuk arriti dot te siguroje fonde per te nisur filmimet ne Tetor. Por, Gilliami thote se ai do te vazhdoje te perpiqet per te rivendosur dhe rifilluar filmimet, edhe pse Disney mund ta perfundoje filmin perpara tij.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s