Marvel tregon filmime nga filmi “Doctor Strange”, dhe zbulon keqberesin e filmave te ardhshem

on

benedict-cumberbatch-doctor-strange

Shfaqja e “Doctor Strange” eshte shume prane, dhe Marvel Studios deshiron qe ne te jemi shume te gezuar per filmin e saj. Keshtu qe, ata vendosen qe t’u tregonin disa prej fansave me fat, 15 minuta nga filmi. 15 minuta qe tregonin vertete shume rreth vilmit. 15 minutat treguan se kur ekzaktesisht ndodhte historia ne Universin Kinematik te Marvel dhe mund te kete treguar te dhena per nje te keq te mundshem qe do te shfaqet ne te ardhmen.

Marvel ftoi disa fansa nga e gjithe Amerika ne nje event falas naten qe kaloi per t’u treguar filmime te vecanta te “Doctor Strange”. Disa gjera u kuptuan shume qarte nga keto minuta filmime. Njera prej tyre eshte dhe koha e vendosjes se ndodhive ne film ne raport me filmat e tjere te Marvel. Eshte e qarte qe zhvillimet e filmit ndodhin ne te njejten kohe me historine e Njeriu i Hekurt2 (Iron Man 2). Si e kuptojme? Pergjate nje telefonate qe Stephen Strange po bente per te dene vleresime mbi paciente potenciale, asistenti i tij tha:

“Kam ketu nje Kolonel Marine 35 vjecar, qe ka thyer shtyllen kurrizore ne dicka si parzmore eksperimentale.”

Kjo ngjason shume me Marinarin qe u tregua se u shtrydh nga gjysma e siper duke vepruar ne kostumin eksperimental te Justin Hammer. Kjo eshte interesante sepse kjo do te thote se kur te shikojme Doctor Strange t’i bashkohet Hakmarresve, ai do te kete qene nje praktikant i arteve misterioze per nje kohe goxha te gjate dhe jo nje i sapo-njohur me lojrat e magjise. Kjo eshte e rendesishme sepse do te thote se ai do te jete nje Magjistar Suprem me i plote  tek “Hakmarresit: Lufta e Perjetshme” (The Avengers: Infinity War), ose nese ai do te kete ndonje skene ne filmin “Thor: Ragnarok”.

Kishte dhe disa gjera te tjera per t’u vene re ne filmimet e treguara por disa nga keto mund te thone edhe pjese te historise se filmit, ndaj kujdes! Mund te themi me siguri qe Scott Derrickson i qendroi me vertetesi origjines se Doctor Strange, sepse shihet aksidenti automobilistik i famshem qe shkaterron duart e tij dhe kjo eshte e tmerrshme por ne nje menyre shume te vlefshme kinematike. Shihet gjithashtu nje dalje e befte e Sten Lee, por kjo eshte me mire qe te shihet personalisht nga te gjithe shikuesit.

Si perfundim, nje keqberes kryesor u lancua per filmat e ardhshem. Pergjate dy sekuencave te ndryshme, te cilat jepnin dhe konceptin e Multiversit ne MCU, Doctor Strange u pa duke takuar liderin e Dimensionit te Erret, ose sic njihet me mire, Dormammu. Pamjet ishin shume te shkurtra por treguan keqberesin kryesor te Doctor Strange, qe ishte nje koke gjigande e xhindosur. Edhe pse Doctor Strange do te ndeshet me Kaecilius (mads Mikkelsen) ne kete film, duket qarte se Dormammu mund te jete nje rrezik i madh per MCU ne te ardhmen.

Pertej kesaj, mund te themi se filmimet e treguara per fansat i lane ata gojehapur dhe duhet te jete nje film shume i bukur per te gjithe fansat e Marvel.  “Doctor Strange” pritet te dale ne kinema ne 4 Nentor 2016.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s